EKG to proste i krótkie badanie, które pozwala wykryć ewentualne choroby serca. Dzięki niemu specjalista może zaobserwować jakiekolwiek zaburzenia rytmu serca oraz nieprawidłowości w jego pracy. Pacjenci powinni wiedzieć, na czym dokładnie polega badanie EKG, a także – w jaki sposób się do niego przygotować.
Czym jest badanie EKG?
Elektrokardiografia, bo to o niej mowa, jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem kardiologicznym, dzięki któremu doświadczony specjalista może ocenić pracę serca i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Samo badanie jest wyjątkowo proste – specjalista rozmieści elektrody w określonych miejscach na kończynach i klatce piersiowej pacjenta. Dzięki nim możliwe jest pozyskanie informacji o elektrycznej pracy serca. Aparat EKG, do którego podłączone są elektrody, przenosi te dane na monitor bądź też papier.
Zapis EKG nazywany jest elektrokardiogramem. Dzięki niemu można ocenić pracę i kondycję serca. Na krzywą EKG składają się trzy etapy wchodzące w cykl pracy serca: odpływ krwi, dopływ krwi do przedsionków, skurcz komórka
EKG z opisem stanowi podstawę diagnostyki groźnych chorób serca, takich jak między innymi: zawał, choroba wieńcowa, arytmia czy też niedokrwienie mięśnia sercowego.
Z racji tego, że EKG jest powszechnym i ogólnorodnym badaniem, można wykonać je nie tylko w szpitalu, ale także przychodnie zdrowia, a nawet karetce pogotowia.
Kto może otrzymać skierowanie na EKG z opisem?
Skierowanie na EKG z opisem otrzymuje pacjent, u którego pojawiają się objawy takie jak: bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, omdlenia i utraty przytomności, zasłabnięcia, nadciśnienie tętnicze, złe samopoczucie, zaburzenia rytmu serca. Wskazaniem do przeprowadzenia badania mogą być także wrodzone i nabyte na wady serca, choroby układu sercowo-naczyniowego oraz miażdżyca.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że po przekroczeniu 40 roku życia elektrokardiogram warto powtarzać co najmniej raz na 3 lata. Badanie wykonuje się także u pacjentów przed operacjami myśli Dzięki niemu można ocenić, czy zaaplikowane znieczulenie lub sam zabieg może wywrzeć negatywny wpływ na zdrowie pacjenta.
Samo badanie EKG trwa maksymalnie 10 minut i jest całkiem bezbolesne oraz bezpieczne dla zdrowia pacjenta.