Czyszczenie wentylacji – o czym należy pamiętać

Czyszczenie wentylacji to z całą pewnością rzecz, o której warto pamiętać, jeśli jesteśmy właścicielami lub zarządcami budynku, biura, hali magazynowej lub przemysłowej. Powodów do tego jest oczywiście wiele. Z jednej strony prawo, które nakazujemy nam utrzymywanie w pełni funkcjonalnej wentylacji. Z drugiej strony jest to jednak zdrowy rozsądek i troska o wszystkie osoby, które będą znajdować się w naszym obiekcie.

Niesprawna i brudna wentylacja z początku doprowadzi do obniżenia wydajności pracy, a w dłuższej perspektywie do wielu chorób układu oddechowego. Jeśli chcesz, o czym należny pamiętać przy czyszczeniu wentylacji, to koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca.

Czyszczenie wentylacji – dlaczego warto o tym pamiętać?

Już we wstępie wspomnieliśmy krótko o powodach, dla których warto zadbać o regularne czyszczenie wentylacji. Z całą pewnością dla części osób najważniejszy będzie obowiązek prawny, którego nieprzestrzeganie może wiązać się z karami finansowymi. Ustawodawca narzuca na zarządcę budynku obowiązek regularnego kontrolowania stanu wentylacji, a także jej czyszczenia, by była ona w pełni sprawna przez cały okres eksploatacji.

Innym powodem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest efektywność pracy naszych pracowników. Kiedy w pomieszczeniu jest duszno, ciepło, a także powietrze jest zanieczyszczona, możemy spodziewać się obniżenia efektywności. W dłużej perspektywie musimy się liczyć z chorobami i zwolnieniami lekarskimi, a także z żądaniami odszkodowania, które może wnieść pracownik w stosunku do nas. Warto bowiem pamiętać, że wilgoć i wysoka temperatura, to idealne środowisko do rozwoju grzybów, bakterii i wszelkiego rodzajów niebezpiecznych dla zdrowia patogenów.

Jeśli to nas nie przekonuje, to pomyślmy o kosztach sprzętu, który znajduje się w naszych halach czy biurach, a także o samym obiekcie. Są to ogromne nakłady finansowe, które być może będziemy musieli ponieść, jeśli nie zadbamy o regularne czyszczenie wentylacji? Skąd ten związek? W kanałach wentylacyjnych znajdują się różnego rodzaju drobinki, które podczas pracy dmuchawy pocierają o siebie. Jeśli jest ich więcej może dojść do powstania iskry i zapruszenia pożaru. Kontrola stanu wentylacji jest znacznie tańsza.

Warto również pamiętać o tym, że zanieczyszczona wentylacja musi wykonywać znacznie cięższą pracę, a tym samym pobiera więcej mocy, co oznacza wyższy koszt rachunków za prąd.

Jak widać powodów do regularnego czyszczenia wentylacji jest wiele. Przyjrzyjmy się teraz innym kwestiom, o których warto pamiętać. Będzie to oczywiście kwestia tego, kiedy należy zamówić czyszczenie wentylacji, komu je zlecić i ja powinno przebiegać.

Kiedy zlecić czyszczenie wentylacji?

Bardzo często możemy spotkać się z opinią, że kontrola i czyszczenie wentylacji powinny być przeprowadzane raz do roku. W sporej części przypadków będzie to oczywiście prawda. Warto zaznaczyć, że podczas kontroli kanałów wentylacyjnych ekipa sprawdzi dokładnie naszą instalację i oceni, czy wymaga ona czyszczenia. Dodatkowo dowiemy się, kiedy przeprowadzić kolejną kontrolę. Warto stosować się do wskazówek specjalistów, którzy są w stanie profesjonalnie ocenić czas kolejnej usługi na podstawie stopnia i rodzaju zabrudzeń, które znaleźli w naszej wentylacji. Jeśli natomiast przeprowadzamy czyszczenie wentylacji po raz pierwszy, to jego datę warto wyznaczyć sobie zgodnie z wytycznymi producenta, które zawarte są w instrukcji.

Wspomnieliśmy też, że niektórych przypadkach czyszczenie wentylacji raz do roku może okazać się nie być wystarczające. Kiedy może tak być? Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim obiektów przemysłowych, w których zabrudzenie jest znaczne i mamy do czynienia z tłustymi plamami w wentylacji.

Możemy również oprzeć się na niektórych sygnałach, które mogą nam zasugerować, że czyszczenie wentylacji powinno być przeprowadzone w najbliższym czasie. O czym mowa? Będzie to przede wszystkim zaduch, nieprzyjemny zapach i kurz w powietrzu. Możemy także zauważyć skraplające się wodę na ścianach lub po prostu usłyszeć skargi pracowników. Warto wtedy zlecić czyszczenie wentylacji jak najszybciej, by uniknąć ponoszenia ogromnych kosztów naprawy.

Innym symptomem jest głośniejsza praca samej wentylacji. Często może to jednak zostać przez nas pominięte przez hałas, który panuje na hali lub magazynie. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest kontrolowanie kosztów energii elektrycznej. Zapchana wentylacja to jej większy pobór. Jeśli więc nasze koszty wzrastają, a w procesie produkcji nie zaszły żadne zmiany, to warto skontrolować stan naszej wentylacji. Więcej o działaniu dowiesz się na https://brawent.pl/czyszczenie-wentylacji-rob-to-skutecznie/

Jak przebiega czyszczenie wentylacji?

Jeśli już wiemy, dlaczego i kiedy warto wykonać czyszczenie wentylacji, to warto się teraz dowiedzieć, jak powinna przebiegać tego rodzaju usługa w prawidłowy sposób, by mieć pewność, że nasze interesy zostały zabezpieczone.

Przede wszystkim więc ekipa, która zajmie się naszą wentylacją powinna zacząć od szczegółowej inspekcji kanałów wentylacyjnych. W tym celu wykorzystuje się czułe kamery z własnym oświetleniem, które przymocowane są do niewielkich rozmiarów robotów. Obraz, który jest uzyskany w ten sposób służy do oceny stopnia, jak i rodzaju zabrudzeń, co w dalszej kolejności pomaga w dobraniu właściwej metody czyszczenia wentylacji. Zapis z kamer jest ponadto pomocny na końcowym etapie, gdzie oceniana jest jakość wykonanej usługi.

Bardzo często stosowane są różnego typu odmiany metody suchej, która polega na mechanicznym odrywaniu zanieczyszczeń przy pomocy elektrycznych szczotek i odsysaniu ich za pomocą przemysłowych odkurzaczy, które znajdują się na końcu czyszczonego odcinka.

Nie jest to jednak metoda uniwersalna. W przypadku dużego rodzaju zanieczyszczeń lub wystąpień tłustych plam konieczne będzie zastosowanie metody mokrej. Wymaga ona zabezpieczenia obiektu przed wyciekami z wentylacji, co już generuje dłuższy czas i wyższe koszty. W dalszym etapie specjalnie dobrane środku chemiczne aplikowane są do kanałów wentylacyjnych razem z wodą lub para pod wysokim ciśnieniem.

W niektórych obiektach, która wymagają wysokiej sterylności, jak szpitale czy laboratoria, wykonywana jest dodatkowo dezynfekcja kanałów wentylacyjnych, która pozwala na usunięcie praktycznie wszystkich szkodliwych patogenów.

Po wszystkim do akcji wkraczają po raz kolejny roboty z kamerami, które nagrywają obraz wykonanej usługi. Porównuje się go ze stanem początkowym, a po wszystkim wystawiany jest protokół z czyszczenia, ewentualne dodatkowe zalecenia i czas kolejnej kontroli.