Lampy awaryjne to konieczność?

O awariach się raczej często nie mówi i chyba powinno być inaczej. Ludzie muszą zdawać sobie sprawę z tego, co się może wydarzyć w pewnych okolicznościach. Za przykład mogą posłużyć choćby lampy awaryjne.

Co można powiedzieć o lampach awaryjnych?

Jeżeli są jakieś wątpliwości, trzeba wiedzieć, że mowa o instalacji, która działa również wtedy, gdy mamy przerwę w zasilaniu oświetlenia podstawowego. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie.

Brak oświetlenia awaryjnego może być opłakany w skutkach. Wystarczy pomyśleć sobie o miejscach publicznych – co może dziać się w tłumie, gdy dojdzie do awarii oświetlenia? Odpowiedź chyba znają wszyscy.

Lampy awaryjne odpowiedzią na różne okoliczności

Warto także pamiętać o tym, że kłopoty z oświetleniem to nie zawsze sytuacje, których dało się uniknąć. W pewnych przypadkach nie pozostaje nic innego jak przygotowanie się na trudności.

Przez przygotowanie się na kłopoty należy rozumieć oczywiście odpowiednie oświetlenie awaryjne. Do tego zasady dotyczące zastosowania tego oświetlenia regulują przepisy prawa (a nie można również zapomnieć o europejskich normach PN-EN 1838 i PN-EN 50 172).

Zanik napięcia w sieci

W tym wszystkim istotne jest też to, że nie można wykluczyć, iż dojdzie do zaniku napięcia w sieci. Co w takim przypadku należy zrobić?

Temat ten może wzbudzać wątpliwości, ale sytuacja jest stosunkowo prosta – oświetlenie awaryjne zawsze powinno być zasilane z niezależnego źródła. Warto także mieć na uwadze, że możemy wyróżnić oświetlenie ewakuacyjne i oświetlenie zapasowe.