Kiedy potrzebne będą usługi kancelarii notarialnej?

Notariusz to zawód uważany za jeden z najbardziej prestiżowych. O ile większość osób bez problemu łączy go z zawodem prawnym, o tyle wiele ma problem ze wskazaniem, czym dokładnie zajmuje się notariusz. Tymczasem prędzej czy później każdy trafi do kancelarii notarialnej. Czym zajmuje się notariusz? Kiedy się do niego zgłosić?

Na czym polega praca notariusza?

Prawnik to bardzo ogólna nazwa wielu różnych zawodów prawniczych. Jednym z nich jest notariusz. To osoba zaufania publicznego, która zajmuje się sporządzaniem aktów notarialnych, ich przechowywaniem oraz innymi czynnościami notarialnymi.Notariusz mianowany jest Ministra Sprawiedliwości. Musi posiadać skończone studia prawnicze oraz aplikację. Notariusze prowadzą kancelarie notarialne, do których zgłaszają się osoby potrzebujące sporządzenia aktu mającego moc prawną.

Kancelaria notarialna – kiedy należy się do niej udać?

Choć termin czynności notarialne może brzmieć tajemniczo, niemal każda osoba prędzej czy później skorzysta z usług kancelarii notarialnej. To miejsce, do którego nie tylko można, ale wręcz należy się zgłosić w wielu różnych sytuacjach.Najczęściej do notariusza udają się osoby, które są w trakcie zakupu lub sprzedaży mieszkania. Oba akty prawne wymagają odpowiedniej sygnatury. Inne okoliczności, w których niezbędna jest kancelaria notarialna, to sporządzenie intercyzy czy spisanie testamentu. Warto wiedzieć, że podpis notariusza jest potrzebny również na każdym pełnomocnictwie, by to zyskało moc prawną – pełnomocnictwo sporządzone bez obecności notariusza jest nieważne.

Gdzie szukać kancelarii notarialnej?

Kancelaria notarialna działa właściwie w każdym średnim i większym mieście. To miejsce, które udzieli informacji na temat sporządzania aktów notarialnych, a także zagwarantuje usługi notariusza. Warto wiedzieć, że kancelarie notarialne zajmują się również przechowywaniem ważnych dokumentów czy np. pieniędzy lub cennych przedmiotów przekazywanych w spadku.Szukając kancelarii notarialnej, warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie oraz renomę samego notariusza – im lepszą opinią cieszy się specjalista, tym wyższego poziom świadczonej usługi można się spodziewać. Często poradą, jeśli chodzi o notariusza, służą także bliscy, który już korzystali z jego usług.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.