Przykłady najważniejszych narzędzi laryngologicznych

Sporą część grupy narzędzi laryngologicznych tworzą narzędzia chirurgiczne, ale też i akcesoria wykorzystywane w otolaryngologii, w równym stopniu skupiającej się na leczeniu chorób, co i na ich diagnostyce. Diagnostyka obejmuje obszary głowy i szyi. Bez odpowiednich narzędzi niemożliwe byłoby właściwe zaopiekowanie się pacjentem.

1 – łopatka do języka

Jeden z najprostszych, ale i najbardziej niezbędnych przyrządów, przydający się przy różnych zabiegach i podczas badań diagnostycznych. Łopatki wspomagają inne narzędzia laryngologiczne. Przeznaczone są do podtrzymywania języka i zabezpieczania go przed kontaktem z ostrymi i niebezpiecznymi przyrządami, którymi lekarz posługuje się podczas wykonywania zabiegów.

Poprzez stabilne ustawienie języka lekarz zyskuje dużo większą kontrolę nad tym, co dzieje się w jamie ustnej pacjenta. Ma prostszy i swobodniejszy dostęp do różnych jej części. Badanie lub terapia są wtedy precyzyjniejsze i wykonywane w maksymalnie bezpieczny sposób.

2 – rozwieracze szczękowe

Wśród narzędzi laryngologicznych wspomagających diagnostykę można wyróżnić jeszcze rozwieracze szczękowe. Wszechstronny charakter i wielofunkcyjność tych przyrządów sprawiają, że są one wykorzystywane już nie tylko w typowych gabinetach laryngologicznych, ale i w gabinetach stomatologicznych – przez stomatologów, czasem nawet i ortodontów oraz pozostałych lekarzy skupionych na leczeniu problemów jamy ustnej.

Z pomocą rozwieracza szczękowego uzyskuje się ochronę przed nagłym zamknięciem ust przez pacjenta. Na czas zabiegu jama ustna pozostaje cały czas otwarta. Tego typu narzędzia laryngologiczne dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, dlatego zawsze możliwe jest idealne zgranie ich z budową szczęki pacjenta, by zapewnić mu komfort.

3 – łyżeczki uszne

Jeżeli chodzi natomiast o narzędzia zabiegowe, wśród nich największą popularnością cieszą się łyżeczki uszne. Używa się ich bardzo często, ponieważ są one przeznaczone do wykonywania jednego z najważniejszych zabiegów, który polega na usuwaniu zalegającej w uszach woskowiny

Łyżeczki uszne to proste, aczkolwiek niezastąpione narzędzia laryngologiczne. Zazwyczaj gabinety laryngologiczne wyposażają się w ich różne warianty, ponieważ skrobaczki mogą mieć nie tylko odmienne grubości i wielkości, ale i różne typy zakończenia.