Dlaczego badania prenatalne są tak ważne?

Dlaczego badania prenatalne są tak ważne?

Niezwykle ważne w trakcie ciąży jest wykonywanie badań prenatalnych. Pozwalają one na wczesne wykrycie chorób płodu oraz wad anatomicznych. Takie badania bardzo często potrafią uratować zarówno życie nienarodzonego dziecka, jak i jego matki. Jak wykonać badania prenatalne nieodpłatnie? Odpowiedź na powyższe pytanie znajdziesz w tym artykule.

Badania prenatalne NFZ – na czym polegają?

Badania prenatalne mają na celu wykrycie chorób oraz wad anatomicznych płodu już we wczesnym etapie ciąży, co pozwala na szybką interwencję lekarską. Odpowiednio wcześnie przeprowadzona diagnoza bardzo często potrafi uratować życie nienarodzonego dziecka, dlatego tak ważne jest wykonywanie badań prenatalnych w ciąży. Najczęstszym badaniem prenatalnym jest USG, które umożliwia lekarzowi sprawdzenie, czy płód rozwija się w sposób prawidłowy. Wśród często wykonywanych badań znajduje się również echo serca płodu. Takie badanie pozwala wykryć m.in. anatomiczne wady serca.

Jak wykonać Badania prenatalne NFZ

Większość badań prenatalnych można wykonać nieodpłatnie. W tym celu należy udać się do ginekologa, który skieruje nas do odpowiedniej placówki przeprowadzającej badania diagnostyczne. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie badania prenatalne da się wykonać za darmo. Jeśli zależy nam na bardziej szczegółowych badaniach, musimy udać się do odpowiedniej kliniki i wykonać je odpłatnie, najlepiej po konsultacji z ginekologiem. Na szczęście wszystkie najbardziej przydatne badania, takie jak USG lub amniopunkcja, można wykonać na NFZ.

Czy warto robić badania prenatalne?

Odpowiednia diagnostyka w okresie ciąży jest niezwykle ważna. Bardzo często pozwala ona uratować zdrowie lub życie płodu, dlatego podczas ciąży należy regularnie odwiedzać ginekologa i wykonywać wszystkie zalecone badania. Wykonywanie badań prenatalnych zapewnia bardzo duży komfort psychiczny przyszłej mamie oraz pozwala lekarzom na szybką interwencję w przypadku wykrycia jakichkolwiek zaburzeń. Badania prenatalne pozwalają na wykrycie wielu różnych chorób, m.in. zespołu Downa.