Jakie wybrać kompresy?

sklep salva (13).jpg

Jeśli dojdzie do skaleczenia, to należy zdezynfekować ranę. Zaleca się także użycie opatrunku, który może mieć postać kompresu gazowego. Najbezpieczniej użyć do tego materiału jałowego, czyli wysterylizowanego. Wszystko to ma na celu przeciwdziałanie zakażeniu rany.

Kompresy gazowe jałowe i niejałowe

Podstawowym materiałem opatrunkowym jest kompres. Służy on do pochłaniania wilgoci i płynów. Wyróżnia się dużą chłonnością i niepodatnością na działanie wysokiej temperatury. Ogromną zaletą kompresów jest to, że nie przyklejają się one do ran. Mają specjalnie wykończone brzegi, dzięki czemu nie strzępią się.

Najbezpieczniejsze w użyciu są kompresy jałowe. Stanowią produkty wolne od drobnoustrojów. Idealnie sprawdzają się do opatrywania ran, skaleczeń, otarć, oparzeń. Z kolei kompres niejałowy nie został poddany procesowi sterylizacji. Nie powinien być wobec tego przykładany bezpośrednio do miejsca, w którym doszło do przerwania ciągłości naskórka. Oczywiście można samodzielnie wysterylizować opatrunek. Wystarczy użyć do tego gorącej pary wodnej.

Czym są opatrunki specjalistyczne?

Opatrunki specjalistyczne mogą być hydrożelowe, hydrowłókniste, alginianowe, poliuretanowe, hydrokoloidowe, złożone. Stosuje się je w przypadku oparzeń, owrzodzeń, ran pooperacyjnych i po przeszczepie skóry, odleżyn.

Zapewniają również ochronę przed otarciami. Opatrunki specjalistyczne są wyrobami medycznymi przeznaczonymi do trudno gojących się ran. Istotne jest to, aby zostały właściwie dobrane, zgodnie z ich przeznaczeniem.

Czy kompresy włókninowe są lepsze od gazowych?

Kompresy gazowe są wykonane z bawełny. Warto jednak wiedzieć, że w sprzedaży znajdują się także gazy włókninowe. Pojawia się wobec tego pytanie, czy są one lepsze. Oba rodzaje materiałów opatrunkowych mają szerokie zastosowanie. W przypadku kompresorów włókninowych można mówić o bardzo dużej chłonności. Świetnie nadają się do tamowania krwawienia.

Można nimi zabezpieczać sączące się rany. Kompresy włókninowe nie sprawdzą się jednak w przypadku otwartych ran. Istnieje ryzyko, że niewielkie włoski przedostaną się do niej. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia zakażenia. Jeśli kompres ma mieć kontakt z tkankami i otwartymi ranami, to powinien być gazowy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy gazowe.