Różne odmiany rękawiczek lateksowych – co wybrać?

Producenci rękawiczek lateksowych nauczyli się dostosowywać do zróżnicowanych potrzeb użytkowników, w ten sposób przygotowując dla nich wiele konfiguracji tego podstawowego produktu. Każda z odmian rękawiczek może wyróżniać się typowym dla niej wypełnieniem, specyficznym kolorem, udoskonaloną bądź nie teksturą albo np. wzmocnionymi mankietami.

Wypełnienie – pudrowe vs nie

Najbardziej klasycznego podziału dokonuje się na podstawie zastosowanego wypełnienia. Rękawiczki lateksowe pod tym względem mogą być albo pudrowane, albo nie. Które będą lepsze? To zależy od indywidualnych oczekiwań względem produktu. Przed zakupem wariantu pudrowego na pewno trzeba jednak upewnić się w tym, że nie jest się uczulonym na zastosowany puder.

Właśnie z uwagi na ryzyko doprowadzenia do alergii rękawiczek pudrowych raczej nie używa się w szpitalach, ośrodkach zdrowia i gabinetach medycznych. Przeznaczone są one bardziej do użytku domowego.

Konstrukcja wzmocniona dodatkowymi elementami

Standardowo rękawiczki lateksowe są dość krótkie i kończą się gdzieś na linii nadgarstka, ale w przypadku stosowania ich przy bardziej niebezpiecznych pracach, warto sięgnąć po ich przedłużoną wersję. Zapewni ona optymalne zabezpieczenie nie tylko samym dłoniom, lecz również i przedramionom, które z niektórymi substancjami również nie powinny mieć kontaktu.

Kolejnym dodatkiem podwyższającym zapewniany poziom ochrony będą mankiety z koralikami. Gwarantują one idealną przyczepność do nadgarstka bądź przedramienia. Chronią przed przedostaniem się cieczy bądź chemikaliów do wnętrza rękawiczek lateksowych, więc są absolutnie niezbędne w tych rękawiczkach, których używa się w miejscach pracy.

Kolor dbający o efektywność pracy

To, że rękawiczki z lateksu występują w różnych wersjach kolorystycznych, nie wynika wcale z chęci zadbania o ich estetykę. Powód stosowania różnych barw materiału jest znacznie bardziej poważny. Każdy kolor powinien mówić wyraźnie o tym, w jakim celu dane rękawiczki lateksowe mają być stosowane.

Oczywiście wszyscy pracownicy muszą wiedzieć dokładnie, jakie kolory rękawiczek odpowiadają konkretnym funkcjom. To ważne, by rękawiczki nie były przenoszone z jednych stanowisk do drugich. Zawsze należy ich używać w określonym celu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.