Nauka niemieckiego od podstaw – jak się za to zabrać?

Do skutecznej nauki języka obcego nie wystarczy motywacja. Każdy nauczyciel potwierdzi, że równie ważna jest systematyczność. Podczas nauki języka od podstaw zwykle dość szybko widać efekty, warto jednak wiedzieć, co w takiej nauce może pomóc.

Samodzielna nauka języka

Nie zawsze mamy czas i możliwości finansowe, by uczęszczać na lekcje do szkoły językowej. W takiej sytuacji można spróbować samodzielnej nauki języka. Takie rozwiązanie nie sprawia zwykle problemów osobom, które tylko doskonalą swoją wiedzę. Większym wyzwaniem jest nauka niemieckiego od podstaw. Wymagać będzie sporo samozaparcia, warto też skorzystać z różnych wspomagających narzędzi.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju książki, które pomogą samodzielnie opanować podstawy wybranego języka. Warto też skorzystać z różnych pomocy takich jak np. fiszki. Można kupić gotowy zestaw lub wykonać je samodzielnie. Dobrym rozwiązaniem są też aplikacje na telefon wspierające naukę nowych słówek. Co ważne, wiele takich aplikacji jest darmowych, jeśli zgodzimy się na reklamy.

Nauka języka w szkole

Rozpoczynając naukę niemieckiego od podstaw, warto pomyśleć o szkole językowej. Takie rozwiązanie jest droższe i często wymaga dojazdów, jednak ma wiele zalet. Gwarantuje, że raz lub dwa razy w tygodniu faktycznie poświęcimy czas wyłącznie na naukę języka. Ponadto nauczyciel pokieruje naszą nauką i od razu będzie korygował ewentualne błędy. Ucząc się podstaw języka, nie trzeba stawiać na zajęcia indywidualne, warto jednak wybrać mniejszą grupę, najlepiej nie przekraczającą ośmiu osób.

Osoby, którzy nie mogą sobie pozwolić na ciągłe dojazdy do szkoły językowej mogą spróbować poszukać zajęć online. Bez problemu można w ten sposób znaleźć zajęcia indywidualne, ale coraz więcej szkół organizuje zajęcia grupowe online. Nauka niemieckiego od podstaw może też odbywać się hybrydowo, przez wykonywanie zajęć na platformie internetowej i indywidualne konsultacje kilka razy w miesiącu.

Kiedy będzie widać efekty?

Z nauką języków jest trochę jak z odchudzaniem, pierwsze efekty przychodzą najłatwiej. To oznacza, że podstawy języka dużo łatwiej opanować, niż później go doskonalić.

Eksperci twierdzą, że wystarczy opanować zasób około tysiąca podstawowych słów lub zwrotów by porozumieć się nawet w 80% podstawowych sytuacji. Intensywna nauka niemieckiego od podstaw pozwoli posługiwać się językiem takim zakresie w czasie krótszym niż rok.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.