Żywienie w chorobach jelit

Żywienie w chorobach jelit

Niestety, aktualne badania pokazują, że coraz więcej kolorów Polaków cierpi na choroby jelit. Mowa tutaj między innymi o takich przypadkach, jak zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna itp. Często dzieje się tak, że takie przypadłości dolegają pacjentom przez całe życie. Na szczęście można jednak skutecznie wyeliminować lub mocno ograniczyć objawy. Kluczowa jest w tym aspekcie odpowiednia dieta. Czym zatem kierować się kupując konkretne produkty w sklepach internetowych lub stacjonarnych?

Jakie potrawy są zalecane?

Oczywiście, każdy przypadek jest inny. Nic więc dziwnego, że lekarze zalecają pacjentom obserwowanie swojego organizmu. Może bowiem zdarzyć się tak, że dany produkt jest tolerowany przez pacjenta A, a nie tolerowany przez osobę B itp. Są jednak dania, które praktycznie zawsze się sprawdzają. Jakie zasady należy przestrzegać? Bardzo ważne jest to, aby posiłki były lekkostrawne i nie zalegały długo na żołądku. Nie powinny być przyrządzane na tłuszczu. Zdecydowanie lepszym wyborem jest gotowanie lub przygotowywanie posiłków na parze itp. Bardzo ważne jest również, żeby raz na zawsze zrezygnować z tak zwanego śmieciowego jedzenia, które negatywnie wpływa na sytuację osób mających choroby jelitowe. Warto wybierać takie potrawy, które są jak najmniej przetworzone. Lepiej zatem jeść szynkę niż na przykład mielonkę konserwową itp. W diecie nie powinno zabraknąć warzyw i owoców. Często jednak nie zaleca się elementów surowych, tylko na przykład gotowane.

W każdej chorobie jelitowej poleca jest się między innymi takie potrawy, jak na przykład ryż z gotowana marchewką, mięso na parze, kanapki z chudą szynką, kisiel owocowy (najlepiej bez dodatku cukru) itp. Ciekawą alternatywą są też zupy krem – przygotowane przy pomocy blendera. Taka konsystencja jest bowiem zdecydowanie bardziej przyswajalna i nie podrażnia jelit.

Czego należy unikać?

Lista takich składników jest bardzo duża. Na początek trzeba zrezygnować z używek, które nigdy dobrze nie działają na takie choroby. Poza tym warto odstawić cukier i nadmierną ilość soli. Ostre przyprawy warto zamienić na łagodne dodatki. Warto zrezygnować ze sklepowych napojów. Często posiadają one składniki, które powodują fermentację w jelitach i nasilenie objawów. Gro osób odstawia także mleko. Mają bowiem uczulenie na laktozę (ewentualnie można postawić na mleko sojowe). Warto również wyeliminować gęste, zawiesiste sosy. Niestety, typowa polska kuchnia nie jest dobra dla osób mających choroby jelitowe. Standardowy obiad czyli schabowy, okraszone ziemniaki, a także zasmażana kapusta nie jest dobrym wyborem.

Jedzenie powinno być bowiem przede wszystkim lekkostrawne. W związku z tym wszystkie potrawy, które nie wpisują się w taką charakterystykę muszą być odstawione.