Coraz częściej Polacy decydują się na elementy wykonane przy użyciu między innymi stali nierdzewnej. Dlaczego wybierają właśnie takie akcesoria, a nie inne? Jakie śruby tego typu są chętnie stosowane? O co chodzi z konwersją norm?
Co znaczą te skróty?
Na początek trzeba zaznaczyć, że śruby wykonane ze stali nierdzewnej są między innymi odporne na korozję, łatwe w aspekcie czyszczenia lub obróbki… Poza tym są żarowytrzymałe, mają dobry stosunek wytrzymałości do wagi oraz elegancki, naprawdę stylowy wygląd. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób kupuje właśnie tego typu elementy. W celu ułatwienia handlu, na przykład z zagranicznymi dostawcami, zostały wprowadzone normy ISO/DIN/PN. Co tak naprawdę oznaczają poszczególne skróty? Należy wziąć pod uwagę, że normy ISO są sprawdzane i zatwierdzane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. To podmiot pozarządowy, który na dzisiaj skupia ponad 160 państw członkowskich. Za normy DIN odpowiada natomiast Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institute für Normung). Należy zwrócić uwagę na fakt, że to stowarzyszenie zajmuje się opracowywaniem i publikowaniem norm, a także kontrolą jakości wyrobów. Do zadań tego podmiotu należą również badania przemysłowe i prace naukowo-badawcze. Skrót PN to po prostu Polska Norma. Niestety, problem w tym przypadku jest taki, że PN ma zasięg tylko krajowy, a to powoduje pewne trudności uwzględniając handel na przykład z firmami zagranicznymi.
Zapoznaj się z produktami firmy Stalmut -> stalmut.pl
Jak wygląda konwersja?
Na czym polega konwersja ISO/DIN/PN? Załóżmy, że chcecie kupić lub sprzedać śruby imbusowe, które mają oznaczenia DIN 912/PN 82302. Normy stanowione kolejno przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny oraz Polski Komitet Normalizacyjny są stosowane na terenie naszego kraju, aczkolwiek podmioty z zagranicy mogą ich na co dzień nie wykorzystywać. Najbardziej powszechne są normy ISO, które warto zatem poznać. Na tym właśnie polega konwersja. Wystarczy wpisać jedno z dwóch znanych w tym przypadku oznaczeń do specjalnej tabeli konwersji norm ISO/DIN/PN. Nie zajmie Wam to zbyt wiele czasu, a bardzo szybko dowiecie się, że śruby imbusowe są także określane jako ISO 4762 – dzięki temu bez żadnego problemu będziecie mogli handlować właśnie tego typu akcesoriami regulującymi oraz łączącymi (rozmaite maszyny lub urządzenia). Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że generalnie wykonanie tej czynności nie zajmuje zbyt wiele czasu, a przydaje się naprawdę w wielu rozmaitych sytuacjach.