Projekt domu energooszczędnego – ważne informacje

Projekt domu energooszczędnego – ważne informacje

Kiedy wybierzemy się w podróż po pięknej Polsce, to zauważymy po drodze coraz więcej budynków mieszkalnych. Nie są to jednak obiekty powstałe za pomocą tradycyjnej technologii. To droższe domy energooszczędne. Czym się one charakteryzują? Jak powinny być zaprojektowane? Sprawdźmy!

Projekty domów energooszczędnych

Każdy projektant wie, że dom niskoenergetyczny wymaga użycia odpowiednich materiałów. Ich koszty są dość duże, mimo to warto zainwestować, gdyż z czasem przeznaczone na taki cel pieniądze zwrócą się w pełni. Dlaczego? Po prostu tego typu budynek zużywa znacznie mniej energii.

W projektach domów energooszczędnych jest zawarty jeszcze jeden, ważny element, który powoduje, że coraz więcej osób chce zamieszkać w takim budynku. Chodzi oczywiście o pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Nic więc dziwnego, że już od kilku lat stawiane są domy niskoenergetyczne.

Wymóg, a nie moda

Zaskakujące jest to, że budowanie nowoczesnych domów nie ma obecnie wiele wspólnego z modą. Ich projektowanie jest związane z wymogami, podyktowanymi właśnie oszczędzaniem energii oraz aspektem ekologicznym.

Mówią o tym przepisy zawarte w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego z dnia 19 maja 2010 roku, w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Według tych wytycznych budowanie domów o jak najlepszych standardach dotyczących energooszczędności jest w XXI wieku obowiązkiem.

Roczne zapotrzebowanie domu na ogrzanie

Zgodnie z danymi, jakie mają Projekty domów energooszczędnych, można obliczyć ważny parametr. Jest nim wskaźnik określający poziom zapotrzebowania energii w ciągu całego roku. Powinien on być inny niż w przypadku tradycyjnych budynków (tam wynosi on 120 kWh).

Jeżeli chodzi o domy, które opisujemy w niniejszym tekście, to mamy dwa standardy. Ten o nazwie NF15 dotyczy domów pasywnych, natomiast NF40 związany jest z obiektami o właściwościach wysoko energooszczędnych (wskaźnik wynosi wtedy 40 kWh dla metra kwadratowego).

Jaki kształt?

Projekty domów energooszczędnych wyraźnie zaznaczają, jak powinien wyglądać budynek gotowy do zamieszkania. Okazuje się, że jego kształt nie może być bardzo skomplikowany. To prosta i zwarta bryła o jak optymalnej wielkości. Postawiona na planie prostokąta albo kwadratu.

W projekcje jest też informacja o innych elementach architektury. Mowa chociażby o jednospadowym dachu i oknach zlokalizowanych na stronie południowej. Do tego nie brakuje opisów związanych z użyciem odpowiedniej instalacji grzewczej (pompy ciepła, kominka z tzw. płaszczem wodnym itd.).