Rodzaje brodzików i kabin prysznicowych

Rodzaje brodzików i kabin prysznicowych

Przy projektowaniu łazienki warto poświęcić szczególną uwagę kabinie prysznicowej – jej funkcjonalności i walorom estetycznym. Dostępne jest wiele różnych rodzajów brodzików, choćby brodziki wysokie z siedziskiem, oraz sposobów zabudowy kabiny. Jakie są wady i zalety różnych rodzajów kabin prysznicowych?

Kabina typu walk-in

Modnym i interesującym rozwiązaniem, które sprawdzi się nawet w małych łazienkach, jest kabina prysznicowa typu walk-in. Kabiny tego rodzaju charakteryzują się bardzo uproszczoną budową – nie mają zainstalowanych drzwi ani brodzika, a jedynie odpływ bezpośrednio w podłodze i ścianki zabezpieczające przed rozbryzgami wody.

O postawieniu kabiny prysznicowej typu walk-in najlepiej jest zadecydować na wczesnym etapie wykonywania prac w łazience, z uwagi na konieczność wyprofilowania podłogi. Spadek powinien wynosić około 2% w kierunku odpływu. Taka kabina idealnie wpasuje się we wnętrza nowoczesne i industrialne.

Kabina narożna

Jednym z najczęściej wybieranych modeli jest kabina prysznicowa narożna z półokrągłym, niskim brodzikiem i drzwiami przesuwnymi. Taki rodzaj kabiny również świetnie sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu. Taka kabina może być zaprojektowana również na planie kwadratu, prostokąta, czy bardziej nietypowych kształtów.

Choć kabina z brodzikiem i drzwiami ma więcej elementów, które trzeba uważnie czyścić w porównaniu do kabiny typu walk-in, pozwala ona lepiej odizolować się od reszty łazienki. Niektórym kabiny walk-in kojarzą się z publicznymi prysznicami – w takim wypadku zamknięta kabina będzie lepszym rozwiązaniem.

Brodziki wysokie z udogodnieniami

Ciekawym rozwiązaniem są też kabiny prysznicowe z brodzikami wysokimi, które sprawiają, że całość łączy zalety kabiny z niektórymi cechami wanny. W wysokim brodziku może i sami nie weźmiemy relaksującej kąpieli, ale możemy wygodnie wykąpać małe dziecko.

Wysokie brodziki często mają również wyprofilowane siedzenia, co w połączeniu z odpowiednią poręczą znacznie ułatwia korzystanie z kabiny prysznicowej osobom starszym czy z upośledzeniami ruchowymi.