Czysto i naturalnie – ekologiczne środki czystości

Czysto i naturalnie – ekologiczne środki czystości

Ekologiczne środki czystości, zarówno te dostępne w sklepach, jak i domowej roboty, są nie tylko równie skuteczne, co detergenty, ale przede wszystkim nie szkodzą środowisku ani naszej skórze. Rzadziej są również odpowiedzialne za silne reakcje alergiczne. Jak sprzątać naturalnie?

Ocet, alkohol i soda

Jeśli chodzi o sprzątanie, naprawdę zazwyczaj wystarczy wykorzystać metody naszych babek. Sprawdzone od setek lat proste środki radzą sobie z normalnymi, codziennymi zabrudzeniami równie sprawnie, co środki chemiczne.

Wysokoprocentowy alkohol, najlepiej spirytus, ale też czysta wódka, rozpuszcza tłuszcze i dezynfekuje, dzięki czemu świetnie nadaje się do usuwania plam. Podobne działanie wykazuje ocet, który również neutralizuje przykre zapachy. Soda oczyszczona świetnie nadaje się do ścierania uporczywych zabrudzeń.

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne nadają się nie tylko do kominków aromaterapeutycznych, ale również do sprzątania. Właściwości antywirusowe i antybakteryjne takich olejków, jak eukaliptusowy czy z drzewa herbacianego, są potwierdzone solidnymi dowodami naukowymi.

Oprócz właściwości dezynfekujących, olejek rozmarynowa wykazuje również działanie owadobójcze, odstraszając wszelkich nieproszonych gości. Dodając do wody z naturalnym mydłem i sodą oczyszczoną kilka kropli wybranego olejku, otrzymamy domowej roboty Płyn do usuwania silnych zabrudzeń. Takim płynem do usuwania silnych zabrudzeń poradzimy sobie nawet z starymi, tłustymi plamami, krwią czy moczem zwierząt domowych.

Ekologiczne środki czystości

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak stosować domowe środki czystości, zawsze możemy poszukać w sklepie gotowych produktów oznaczonych jako przyjazne dla środowiska. Ekologiczne mydło, płyn do usuwania silnych zabrudzeń czy do prania są skuteczne i wcale nie droższe od dobrej jakości chemicznych odpowiedników.

Największe wątpliwości wzbudzają zwykle najtrudniejsze do usunięcia plamy. Jednak z pomocą naturalnych płynów do usuwania silnych zabrudzeń jesteśmy w stanie pozbyć się nawet najbardziej uporczywego brudu w sposób przyjazny dla środowiska oraz naszego zdrowia.