Czy można podróżować ze zwierzęciem PKS-em?

Czy można podróżować ze zwierzęciem PKS-em?

Planowanie podróży ze zwierzęciem może okazać się nie lada wyzwaniem. Coraz więcej przewoźników PKS pozwala na przewóz zwierząt. Kiedyś byłoby to nie do pomyślenia, natomiast w obecnych czasach staje się to faktem.

Jakie dokumenty i wymagania trzeba spełnić, aby przewieźć zwierzę w PKS-ie?

Przewoźnicy, którzy zezwalają na przewóz zwierząt, wymagają przede wszystkim, takich dokumentów jak książeczka zdrowia, dzięki czemu mają oni pewność, że zwierzę ma aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie. Należy jednak podkreślić, że zwierzę musi być przewożone w odpowiednim transporterze i nie może zajmować miejsca siedzącego.

Przewoźnicy czasem zgadzają się na „luźny” przewóz zwierząt, natomiast muszą mieć one założony kaganiec, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Zwierzęta, które podróżują z nami PKS-em, nie mogą w żaden sposób blokować przejścia, dlatego też przewoźnicy sugerują, aby zajmować środkowe lub ostatnie miejsca w autobusie.

Czy PKS Ostrowiec Świętokrzyski pozwala na przewóz zwierząt?

PKS Ostrowiec Świętokrzyski to spółka akcyjna, która rozwija się w bardzo dynamiczny sposób. Obsługuje ona bardzo dużo połączeń. Jeżeli chodzi o przewóz zwierząt, to jest to jak najbardziej możliwe.

Opłata za przewożenie zwierząt jest równa cenie normalnego biletu, natomiast od tej zasady występuje kilka wyjątków. Opłata nie jest pobierana w przypadku, gdy jest to małe zwierzę, które przewożone jest na kolanach lub gdy zwierzę to jest przewodnikiem, które towarzyszy osobie niewidomej. Należy jednak wspomnieć, że kierowca może odmówić przewozu zwierzęcia, jeżeli zagrażałoby ono bezpieczeństwu pozostałych pasażerów, ze względu na agresywną rasę lub rozmiary.

Jacy inni przewoźnicy zezwalają na przewóz zwierząt?

Kolejnym przewoźnikiem, który zezwala na przewóz zwierzęcia i odbywa się to w sposób nieodpłatny, jest linia Arrivabus. Niestety tak jak w przypadku PKS Ostrowiec Świętokrzyski istnieje prawo odmowy przewozu zwierzęcia, ze względu na bezpieczeństwo pasażerów.

Linia LELO – Przewozy Krajowe i Zagraniczne pozwala na przewóz zwierząt, a opłata za ich podróżowanie równa się cenie biletu z ulgą około 30%. Wyjątkiem tutaj są zwierzęta, które są przewodnikami osób niewidomych lub takie, które można przewozić w miejscu bagażu podręcznego lub na kolanach.