Skoki tandemowe

Skakanie ze spadochronem to ekstremalna rozrywka dla odważnych. Skakać można w pojedynkę lub w parze. Skoki tandemowe, czyli wraz z doświadczonym pilotem to rozwiązanie dla początkujących spadochroniarzy oraz dla osób, które chcą spróbować czegoś nowego i poprzestać na jednorazowym locie w przestworzach.

Kto nie może skakać w tandemie?

Zasadniczo skoki tandemowe nie wymagają umiejętności spadochroniarskich ani wiedzy lotniczej. Wziąć udział w skokach może niemal każdy, kto osiągnął wzrost przynajmniej 120 centymetrów. Przystąpić do skoków mogą osoby zdrowe, czyli takie które nie mają problemów z układem oddechowym, układem krążenia lub kręgosłupem. Dyskwalifikująca dla początkujących spadochroniarzy jest także padaczka oraz choroba psychiczna. Adepci sztuki latania i powolnego spadania nie mogą również ważyć więcej aniżeli 110 kilogramów. Wszyscy, którzy spełniają kryteria i są zdrowi mogą bez problemu spróbować swoich sił w powietrzu.

Jak wygląda skok z instruktorem?

Skoki tandemowe z osobą, która profesjonalnie zajmuje się skakaniem ze spadochronem nie wymagają większego przygotowania. Instruktor udziela kilku podstawowych porad bezpośrednio przed lotem. Każda osoba, która stawi się na lotnisku powinna zadbać przede wszystkim o wygodne, luźne ubranie i wiązane buty. Od instruktora dostaje się dodatkowy kombinezon spadochroniarski, który chroni przed podmuchami wiatru i pozwala utrzymać optymalną ciepłotę ciała. Kombinezon działa na zasadzie odzieży termicznej. W pakiecie z kombinezonem otrzymuje się także dopasowany kask na głowę. Kursant wyskakuje z samolotu wraz z pilotem tandemowym, do którego jest przypięty funkcjonalną uprzężą, więc jego lot przez cały czas, aż do momentu lądowania, jest kontrolowany przez fachowca.

Zalety skakania w parach

Aby brać udział w tandemowych skokach ze spadochronem nie trzeba nic umieć. Przestrzeń powietrzna i widoczna z wysokości panorama nie są zarezerwowane wyłącznie dla osób, które ukończyły profesjonalne kursy spadochronowe. Skacząc w parze, każdy może przeżyć niesamowitą przygodę. Skoki spadochronowe dostarczają adrenaliny jeszcze większej niż klasyczne sporty. Skakanie w parach daje przyjemność lotu bez konieczności zamartwiania się o sprawy techniczne i moment lądowania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.