Ścianki loftowe – co trzeba wiedzieć?

Ścianki loftowe – co trzeba wiedzieć?

Ścianki szklane loftowe wyszły już zdecydowanie poza granice swojego pierwotnego zastosowania. Są to elementy wystroju, które kiedyś najczęściej stosowało się w loftach – by wydzielić przestrzenie i jednocześnie nadać całości domowego klimatu. Obecnie szklane ścianki można spotkać w wielu wnętrzach, które z loftami niewiele mają wspólnego.

Ścianki loftowe – jak wyglądają, z czego są zbudowane?

Wbrew pozorom ścianki loftowe mogą wyglądać bardzo różnie. Według personalnego zapotrzebowania można zdecydować, ile powinno być szyb, jakiej wielkości i w jakim położeniu wobec siebie. Można też dowolnie dobierać kolor metalowych ram.

Bo właśnie to jest podstawą do stworzenia ścianki loftowej. Jest to ni mniej, ni więcej, tylko metalowy stelaż o dowolnym kształcie, który wypełniony jest szkłem. Mówiąc o dowolnym kształcie, naprawdę mamy to na myśli. Mogą być one proste i równoległe, małe i duże, mozaikowe i tak dalej. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia i możliwości wybranego szklarza.

Czy mają różne formy?

Prostym wykorzystaniem ścianki szklanej dla osób, które marzą o zawarciu jej w swoim wnętrzu, może być wstawienie jej pomiędzy dwoma pomieszczeniami, na przykład między kuchnią i salonem. Osoby, które nie boją się eksperymentowania w zakresie wystroju, mogą zdecydować się w takim przypadku na połączenie dwóch metod.

Na przykład połowa takiej przegrody może być zamurowana. Wtedy ścianka loftowa wypełniała będzie tylko połowę wysokości, sprawiając niecodzienne wrażenie na gościach. Odważni mogą też spróbować zastosować ściankę loftową w kabinie prysznicowej lub w przejściu na taras, szczególnie taki z widokiem.

Jak je zastosować?

Projektowanie, solidne wykonanie i bezproblemowy montaż ścianki szklanej loftowej może być sporym obciążeniem budżetu. Niestety nie ma w tym procesie zbyt wiele miejsca na oszczędności. Laik nie będzie w stanie zaprojektować i przewidzieć zachowań szyby, nie mówiąc już o jej wykonaniu.

Elementem, na którym wielu decyduje się na oszczędności, jest montaż. Jest to na pewno decyzja ryzykowna. Głównie ze względu na delikatność materiału. Dlatego, jeżeli już decydujemy się na samodzielny montaż szklanej ścianki loftowej, to dobrze by nie był to nasz debiut w montowaniu tak dużych elementów wnętrz.