Starania o dziecko – poradnik dla par

Ciąża jest efektem starań dwójki partnerów, a nie zależy tylko i wyłącznie od kobiety, jak to wiele osób uważa. Nawet na wizytę przedciążową, przeprowadzaną w gabinetach ginekologicznych, warto udać się we dwójkę. Partner kobiety powinien brać czynny udział w przygotowaniach do powiększenia rodziny.

Podstawy przygotowania do ciąży

Zanim zacznie się myśleć o wykonaniu bardziej specjalistycznych badań, np. tych www.gyncentrum.pl/panel-preconception, trzeba zadbać o pewne podstawy. Ogólne zadbanie o zdrowie wiąże się przede wszystkim ze skontrolowaniem tego zdrowia. Profilaktyczne badania muszą zostać wykonane przez oboje partnerów.

Przygotowanie zwykle obejmuje też zmianę stylu życia na zdrowszy. Warto całkowicie odstawić różne używki, pozbyć się nadmiernych kilogramów, więcej odpoczywać, a także w razie potrzeby zastosować wspomagającą suplementację.

Suplementacja dla kobiet

W tym momencie specjalnym zaleceniem lekarzy dla kobiet starających się o dziecko jest zastosowanie odpowiedniej suplementacji. Prawie zawsze uwzględnia ona jod, kwas foliowy i witaminę D3 (najlepiej przyjmowaną wraz z witaminą K), które to związki można jeszcze uzupełnić o trzy substancje mineralne: magnez, selen oraz cynk.

Nawet najzdrowsza dieta zwykle nie jest w stanie zaspokoić w pełni całego zapotrzebowania na wskazane składniki. Z tego względu lekarz powinien zapisać je pacjentce w postaci jakiegoś suplementu lub leku.

Poszerzanie własnej wiedzy

Pary, które wciąż jeszcze nie wiedzą, czym są w ogóle badania genetyczne przed ciążą, powinny zajrzeć na stronę www.gyncentrum.pl/panel-preconception, by powiększyć swoją wiedzę w temacie. To ważne, by umieć zadbać i o siebie, i o swoje dziecko, nawet jeśli jeszcze nie doszło do jego poczęcia.

Praktyczną wiedzę można też czerpać bezpośrednio od lekarzy. Odbywając u nich różne wizyty, wystarczy otwarcie pytać o te rzeczy, które są w jakikolwiek sposób niejasne.