Funkcjonalność systemów ERP

Sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem dzięki jednemu oprogramowaniu? Systemy ERP posiadają wiele praktycznych funkcji. Pora je poznać.

Systemy ERP – jak działają?

ERP (ang. Enterprise Resources Planning) jest oprogramowaniem, które pozwala zarządzać całą firmą o obrębie jednego systemu. Znajduje zastosowanie w każdym obszarze firmy – między innymi w dziale sprzedaży, księgowości, produkcji, zaopatrzenia, marketingu i wielu innych.

System ERP daje pracownikom firmy stały dostęp do informacji, które są im potrzebne do wykonywania zawodowych obowiązków, dzięki czemu w każdej chwili można zaplanować nowe działania, wdrożyć modyfikacje do projektów lub sprawnie skontaktować się z pracownikami innych działów. Co ciekawe, bez problemu da się także wymieniać dane między firmami.

Gdzie można wykorzystać funkcjonalność systemów ERP?

Sporą zaletą, którą posiada system ERP jest to, że wyróżnia się niezwykłą uniwersalnością. Korzystają z niego firmy o różnym charakterze działalności i z różnorodnych branż. Co więcej, praca na jednej bazie danych pozwala sprawnie przekazywać informacje nie tylko pomiędzy działami konkretnego przedsiębiorstwa, ale także w obrębie wielu firm. Robotyzacja procesów umożliwia efektywne i sprawne zarządzanie całym biznesem.

Na uwagę zasługuje także fakt, że oprogramowanie pozwala zaoszczędzić czas podczas wykonywania swoich zawodowych obowiązków – a jak wiadomo, sprawna obsługa klienta lub szybsza realizacja projektu jest sporym plusem. Funkcjonalność systemu ERP sprawia, że chętnie korzystają z niego różne branże. W zasadzie nie ma prawie żadnych ograniczeń dotyczących wdrożenia go w swoim przedsiębiorstwie.

Czy obsługa systemu ERP jest trudna?

Wszechobecna automatyzacja w miejscach pracy pozwala zwiększyć efektywność w wielu kwestiach, jednak budzi także obawy. Spora grupa osób obawia się, że obsługa oprogramowania może okazać się zbyt skomplikowana. Okazuje się jednak, że System erp wychodzi naprzeciw potrzebom osób, które nie czują się pewnie w kwestii korzystania z nowych technologii.

Oprogramowanie obsługuje się intuicyjnie, a poszczególne funkcje można dostosować do wymagań danego przedsiębiorstwa lub specyfiki jego działania. Dzięki temu wdrożenie się do pracy z systemem nie trwa długo.