Placówki handlujące tekstyliami całą jesień przedstawiają bogatą ofertę kołder zimowych zarówno tych na lekkie zimowe chłody jak i siarczyste mrozy. Różne wypełnienia, modele i rodzaje kołder konkurują o przychylność i uwagę klienta. Znalezienie najlepszej kołdry zimowej nie jest jednak łatwe. W poniższym poradniku przedstawionych zostanie więc kilka kryteriów zakupu kołdry zimowej.
Nie marznij w łóżku!
Niektórzy być może pamiętają jeszcze staropolskie wielkie pierzyny. Trzeba było nimi regularnie potrząsać, aby zachować spójność i by dało się nań wygodnie spać. Z czasem pióra zbiły się w jedną całość i zwykle w nocy zbierały się na linii stóp. Górna część ciała była zmarznięta, a to odbierało komfort ze snu i wypoczynku. Kołdry te były też nieprzyjazne alergikom. Gdy ktoś uczulony spał w takim otoczeniu, głośne kichanie rozlegało się przez całą zimę.
Takie sytuacje nie mogą się zdarzyć w dzisiejszych czasach gdy kołdry zimowe są produkowane profesjonalnie i dostosowane do każdej grupy odbiorców. Nowoczesne kołdry posiadają materiał wypełniający rozłożony równomiernie, nie ma więc możliwości by się zsuwał, bo zabezpieczają to usztywnione i pikowane obszary. Nie warto więc nadal używać starego typu ciężkich i nieefektywnych kołder, lecz zakupić nowe wygodne i ciepłe kołdry zimowe.
Kołdra zimowa – specyfika
Mianem kołdry zimowej określa się okrycie, które dzięki odpowiednim wypełnieniom i ich wpasowaniu w poszwę, sprawia, że nawet przy niskich temperaturach nie marzniemy w łóżku. To, czy osoba zainteresowana wybierze klasyczną uniwersalną kołdrę z pierzem średniej grubości, czy zdecyduje się na kołdrę z syntetycznym wypełnieniem, zależy od przyzwyczajeń związanych ze spaniem i oczywiście od przygotowanego budżetu.
Kołdry produkowane są w rożnych wymiarach, rodzajach i z różnych materiałów. Do klasycznych podziałów należy rozróżnienie na kołdry z włókien naturalnych, organicznych oraz pierza. Wyróżnia się także kołdry o układzie klasycznym i pikowanym jak również usztywnianym i miękkim. Dodatkowym uzupełnieniem jest pochodzący z Niderlandów, a upowszechniający się też w naszym kraju podział na dwa warianty kołder zimowych.
Warianty kołder zimowych
Pierwszym rozróżnianym wariantem kołder zimowych jest typ mono. Takie kołdry dostępne są od lekkich do średnio ciepłych. W tego typu kołdrach im wyższa gramatura, tym narzuta cieplejsza i bardziej przewiewna. Zazwyczaj pojedyncze kołdry są lekkie i przeznaczone do mocno ogrzewanych pomieszczeń.
Kolejnym typem kołder jest duo. Są to dwie części kołdry zszyte ze sobą na brzegach. Tworzą dodatkową poduszkę powietrzną, która szczególnie dobrze izoluje. Dla osób, które szybko marzną w nocy lub śpią przy otwartym oknie, te ekstra ciepłe i szybko zwiększające temperaturę kołdry są w sam raz.