Panele fotowoltaiczne nie tylko na dachach

amiston - amiston (1).jpg

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale twój dach zupełnie się do tego nie nadaje? Zastanów się, czy nie warto w takim przypadku poświęcić nieco przydomowego ogrodu i tam zamontować panele. Jeśli jesteś rolnikiem, to może pomyślisz o wykorzystaniu do tego celu nieużytków.

Fotowoltaika na gruncie – dlaczego warto?

Najczęściej fotowoltaika jest montowana na dachach. Jednak można ją też umieszczać na gruncie. To rozwiązanie jest coraz częściej stosowane.Jeśli nie możesz umieścić paneli fotowoltaicznych na dachu, to pomyśl o panelach na gruncie. Na pewno znajdziesz kawałek miejsca w przydomowym ogrodzie, który będzie spełniać warunki niezbędne do prawidłowego działania systemu fotowoltaicznego.Naziemna fotowoltaika pozwoli ci też dobrze zagospodarować niewykorzystany teren. Przy okazji możesz zyskać niezależność energetyczną. To świetny sposób na wykorzystanie np. rolnych nieużytków.

Czy potrzebne jest pozwolenie na naziemne konstrukcje fotowoltaiczne?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przy budowie większości instalacji fotowoltaicznych nie potrzeba pozwoleń na ich budowę. Wyjątkiem są panele, których moc przekracza 50 KW. Jeśli zamierzasz zamontować takie, to musisz postarać się o pozwolenie. Uzyskasz je w starostwie powiatowym.Musisz też wiedzieć, że od kilku lat nie ma już różnych podatków VAT na panele naziemne i dachowe. Wszystkie są opodatkowane podatkiem o wysokości 8%.

Zalety gruntowej fotowoltaiki

Jeśli myślisz o gruntowej fotowoltaice, to musisz wiedzieć, że ma ona sporo zalet. Nie tylko zagospodarujesz niewykorzystane miejsca. Konstrukcje naziemne pod panele fotowoltaiczne stawia się o wiele szybciej i prościej. Masz też doskonałą możliwość ustawienia całej instalacji pod najlepszym kątem. W razie potrzeby i wolnego miejsca możesz w późniejszym czasie bez problemu ją rozbudować.Ponieważ panele stoją na gruncie, jest bardzo dobry dostęp do nich. Dzięki temu wszelkie prace konserwacyjne czy naprawcze są dużo łatwiejsze. Często zapomina się o tym, że panele fotowoltaiczne, aby prawidłowo pracowały, muszą mieć dobre chłodzenie. Instalacja naziemna sprawia, że cyrkulacja powietrza jest bardzo dobra, a to przekłada się na dużo lepsze chłodzenie, dzięki czemu panele mają lepszą wydajność.