Nowa era w architekturze

Nowa era w architekturze

Codziennie otaczają nas budynki wykonane z żelbetonu, w których mieszkamy, pracujemy, robimy zakupy oraz spędzamy czas wolny. Nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy z wyjątkowych właściwości tego materiału, które pozwalają mu przetrwać przez długie lata, nie niszcząc się.

Jakie cechy charakterystyczne posiada żelbet

Jednak inwestując w własną nieruchomość, najczęściej mamy możliwość bliżej zaznajomić z tym materiałem, który jest połączeniem betonu i stali. Każdy architekt czy Firma zajmująca się konstrukcjami żelbetowymi, z pewnością będą potrafili podać nam kilka faktów, które sprawiają, że właśnie ten materiał jest tak chętnie wykorzystywany już od połowy XIX wieku. Żelbeton jest niezwykle trwały i solidny, co zawdzięcza ogniotrwałości, odporności na duże obciążenia statyczne i dynamiczne oraz temu, że dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu, nie straszne są mu nawet bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne.

Konstrukcje żelbetonowe

Wokół nas zauważyć można liczne nieruchomości zbudowane z żelbetonu. Z tego materiału tworzy się wiele budynków – od mieszkalnych, poprzez gospodarcze, aż do produkcyjnych i usługowych, a także mostów. Firmy oferujące tego typu konstrukcje nadal otrzymują nowe, a nawet coraz bardziej złożone zadania. Żelbeton swoje wytrzymałościowe właściwości zawdzięcza połączeniu dwóch solidnych substancji – betonu i stali. Używa się tu zarówno prętów, kabli, siatek, lin, jak i większych elementów – np. dwuteowników. Dzięki temu przenoszone naprężenia są przenoszone na stal, a beton akceptuje obciążenia.

Firma zajmująca się konstrukcjami żelbetowymi czy samodzielne wykonanie?

Żelbet w porównaniu do innych technik budowlanych jest atrakcyjny cenowo, a jego długa i pozytywna historia budzi zaufanie inwestorów, dlatego niejednokrotnie osoby budujące własne domy zastanawiają się nad tym, czy nie poradzą sobie samodzielnie z wykonaniem takiej konstrukcji, bez posiadanego doświadczenia, bazując jedynie na wiedzy dostępnej na przykład w internecie. Jednak chcąc mieć pewność bezpieczeństwa i zachowania wszelkich pozytywnych właściwości materiału jakim jest żelbeton, zdecydowanie lepiej jest zwrócić się do profesjonalnej firmy. Domy budujemy na lata i czasami nie warto, chcąc zaoszczędzić środki, sprowadzać na siebie ewentualne kłopoty przy odbiorze czy użytkowaniu budynku.