Dlaczego w szpitalach i placówkach medycznych dezynfekcja to priorytet?

Dlaczego w szpitalach i placówkach medycznych dezynfekcja to priorytet?

Ludzie do szpitala lub placówki medycznej przychodzą z problemem – może to być choroba lub inne schorzenie wymagające interwencji medyka. Dlatego też ważne jest aby wszystkie powierzchnie, których dotykają były wolne od bakterii czy wirusów, które mogłyby zaatakować pacjenta. Kluczem do osiągnięcia takiego stanu rzecz jest dezynfekcja dla szpitali.

Dlaczego dezynfekcja powierzchni jest ważna?

Co do zasady do szpitala nie przychodzą ludzie kompletnie zdrowi – często roznoszą oni różnego rodzaju zarazki nawet o tym nie wiedząc. Przypadkowe kichnięcie czy kaszel może spowodować, że na płaskich powierzchniach osiadają kropelki wypełnione bakteriami czy wirusami. Nieświadomy człowiek może je łatwo przenieść na swój organizm.

Dlatego też stosowanie odpowiednich środków chemicznych jest nieuniknione. Dezynfekcja dla szpitali musi być przeprowadzana dokładnie i z wykorzystaniem środków czystości o dużej zawartości alkoholu.

Po co lekarze dezynfekują ręce i przedmioty osobiste?

Nie tylko powierzchnie płaskie przenoszą infekcje, również lekarze i pielęgniarki mogą to robić zupełnie przypadkowo. Z tego powodu dezynfekcja rąk i noszenie rękawiczek jest podstawową czynnością, uczoną jeszcze w czasie studiów medycznych. Dezynfekowane są zarówno ręce, jak i przedmioty osobiste.

Lekarze również są ludźmi i po dotknięciu chorego pacjenta mogą się zarazić, dlatego Dezynfekcja dla szpitali powinna obejmować również środki do dezynfekcji dłoni. Brak odpowiedniego zachowania w tym zakresie może prowadzić do ciągłego rozprzestrzeniania się chorób.

Jak zadbać o to, by z wizyty w przychodni czy szpitalu nie przynieść dodatkowej infekcji?

Także jako pacjenci powinniśmy dbać o to, by po wizycie w szpitalu lub przychodni, nawet gdy jest się zdrowym zdezynfekować ręce i przedmioty osobiste. Dobrą praktyką jest zmienianie ubrania po powrocie do domu z wizyty lekarskiej.

Warto dbać o własne zdrowie i stosować profilaktyczne środki ostrożności – dezynfekcja jest jednym z nich. Pozwoli to uniknąć groźnych chorób.