Czym są płyny dezynfekujące?

Czym są płyny dezynfekujące?

Regularna i dokładna dezynfekcja powierzchni przedmiotów oraz skóry jest bardzo ważna. Zapewnia ona nas, że wszystkie bakterie oraz wirusy są unieszkodliwione. Dezynfekcja powinna w szczególności być uskuteczniana w miejscach takich, jak szpitale, gabinety dentystyczne, salony spa oraz siłownie.

Jakie składowe powinien mieć dobry płyn dezynfekujący?

Głównym składnikiem każdego płynu dezynfekującego powinien być alkohol izopropylenowy lub etanol. Zapewniają one gwarancje właściwej dezynfekcji. Płyny te mają swoje szerokie zastosowanie w środowisku medycznym jako alternatywa dla mydeł antyseptycznych.

Płyny dezynfekujące na bazie alkoholu zapewniają lepszą tolerancję skóry w porównaniu z mydłami antyseptycznymi i wykazują one skuteczniejsze właściwości mikrobiologiczne. Czasem w składzie płynów dezynfekujących mogą pojawić się kwasy, które mają zwiększyć skuteczność przeciwdrobnoustrojową.

Na jakie bakterie i wirusy działają płyny dezynfekujące?

Płyny dezynfekujące mają przede wszystkim działanie bakteriobójcze, natomiast niektóre z nich mogą być stosowane do walki z grzybami oraz wirusami. Działanie takich preparatów uzależnione jest od struktury samych drobnoustrojów, ponieważ wirusy hydrofilne są bardziej odporne na ich działanie niż wirusy lipofilne.

Preparatu, które w swoim składzie mają alkohol etylowy o stężeniu min. 60%, są więc aktywne wobec wirusów lipofilnych i większości hydrofilnych, takich jak rotawirusy czy adenowirusy. Należy jednak wspomnieć, że płyny dezynfekujące nie niszczą wirusów zapalenia wątroby typu A.

Jakie są zalety stosowania płynów do dezynfekcji?

Należy podkreślić, że przed przystąpieniem do dezynfekcji powierzchnia zarówno skóry, jak i przedmiotów powinna być oczyszczona z wierzchnich zabrudzeń. Zapewni to skuteczną dezynfekcję, która szybko pozbędzie się większości rodzajów bakterii, znajdujących się na powierzchniach.

Płyny do dezynfekcji są o wiele wygodniejsze, niż mydła antyseptyczne, czy mydło i woda, ponieważ nie zawsze mamy do nich dostęp. Płyny do dezynfekcji są bardziej skuteczne niż tradycyjne mycie rąk. Należy jednak pamiętać, że jeżeli zależy nam na odpowiedniej dezynfekcji rąk, to płyn powinien całkowicie wchłonąć się w naszą skórę.