Laserowe cięcie materiałów – na czym polega?

hgtech.com.pl - hgtech (4) .jpg

Cięcie laserowe jest rodzajem nowoczesnej technologii obrabiania. Coraz częściej w zakładach produkcyjnych stoi maszyna do cięcia laserowego. Dlaczego? Wiele jest zalet i przewag tego rodzaju obróbki materiałowej. Niewiele jednak osób zadaje sobie pytanie, na czym laserowe cięcie w istocie polega…

Laserowe cięcie – czyli co?

Cięcie laserowe polega na ukierunkowaniu mocy wyjściowej lasera o dużej mocy poprzez optykę urządzenia. Wiązka laserowa jest następnie kierowana na daną część materiału, który pod jej wpływem topi się, pali, odparowuje lub jest wydmuchiwany przez strumień gazu, pozostawiając krawędź z dobrej jakości wykończeniem powierzchni.

Taka maszyna do cięcia laserowego może bez problemu przecinać materiał o grubości do 20 mm. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanego urządzenia i jego mocy.

Jak to wygląda w praktyce?

Maszyny do cięcia laserowego to nowoczesne urządzenia, które są sterowane cyfrowo, za pomocą komputera. Wstępny proces obróbki polega na określeniu właściwego wektora 2D w formie pliku utworzonego na dedykowanym oprogramowaniu komputerowym. Projektant wpisuje tam wszystkie informacje i zmienne o pożądanym wzorze cięcia – rodzaj materiału, jego grubość, kształt – po czym dane te są wysyłane do maszyny tnącej.

Sam proces cięcia przebiega oczywiście w pełni automatycznie. Pracownik może co najwyżej obserwować pracę maszyny i reagować w wypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, na przykład awarii. Warto podkreślić, że takiej obróbce mogą podlegać zróżnicowane materiały (drewno, metal, szkło). To zdecydowane przewagi cięcia laserowego nad innymi formami obróbki.

Historia maszyn do cięcia laserowego

Wszystko zaczęło się od pomysłu fizyka fizyk Charlesa Townesa, który

stworzył w latach 50. XX wieku pierwsze urządzenie do stymulowanej Emisji promieniowania laserowego. Chwile później pojawił się „laser rubinowy”, wytwarzający idealnie prostą czerwoną wiązkę. Dostrzeżono, że umożliwia ona cięcie materiałów.

Pierwszą maszynę do cięcia laserowego łączy się zazwyczaj z osobą Petera Houldcrofta, dyrektora naukowego Instytutu Spawalnictwaw Cambridge. Zdał sobie on sprawę, że połączenie skupionej wiązki laserowej i gazu ma w sobie olbrzymi potencjał, jeśli chodzi o poprawę precyzji i szybkości oferowanych dotąd przez procesy konwencjonalnego cięcia termicznego. Pierwsze maszyn zastosowano w 1969 rok w zakładach produkcyjnych Boeinga, a reszta jest historią…