Jakie bilety autobusowe kupić – jednorazowe czy długoterminowe?

Bilety autobusowe to ważne dokumenty upoważniające do przejazdu autobusem miejskim i dalekobieżnym. Brak takiego kwitu grozi zapłaceniem mandatu, który jest dość wysoki. Warto zatem zadbać o swój komfort psychiczny i swoje finanse, i jechać w autobusie z ważnym biletem w kieszeni.

Które bilety autobusowe lepsze – jednorazowe, czy miesięczne?

Bilety jednorazowe trzeba kasować za każdym razem po wejściu do autobusu. Kupując bilet miesięczny, jesteśmy zwolnieni z obowiązku ciągłego kasowania biletów. Przy kontroli pokazujemy dokument zakupu biletu miesięcznego i to wszystko. Możemy jeździć autobusem miejskim w ciągu dnia kilka razy przez cały miesiąc bez dodatkowych opłat.

Istnieją również bilety trzymiesięczne i całoroczne. Kto powinien się na takie zdecydować? Oczywiście osoby, które jeżdżą codziennie autobusami do pracy lub szkoły. Dzięki temu oszczędzają pieniądze, gdyż bilet miesięczny, trzymiesięczny i roczny jest zdecydowanie tańszy aniżeli ilość skasowanych w ciągu tego czasu biletów jednorazowych.

Oprócz wymienionych już rodzajów biletów autobusowych są jeszcze np. dobowe i strefowe. W Łodzi wprowadzono możliwość przejazdu Łódzką Koleją Aglomeracyjną w zamian za posiadanie biletu autobusowego komunikacji miejskiej. Bilet ten kasuje się w kasowniku zaraz po wejściu do pociągu.

Gdzie kupić bilet autobusowy?

Możliwości zakupu biletów jest spora. Miejskie bilety można nabyć w punktach z prasą oraz w biletomatach rozmieszczonych przy niektórych przystankach autobusowych i przy dworcach. W każdym autobusie miejskim w Łodzi są zamieszczone biletomaty, które obsługują płatność kartą bankową.

Na przystankach biletomaty mogą wydawać Bilety autobusowe również za gotówkę. Jeszcze do roku 2019 łódzcy kierowcy byli upoważnieni do sprzedaży biletów w trakcie krótkich postojów na przystankach. Obecnie takiej możliwości już nie ma, dzięki czemu autobusy docierają na każdy przystanek o wyznaczonym na rozkładzie czasie.

Zawsze bilety są dostępne w siedzibie firmy przewozowej. Obecnie najprostszą i najszybszą metodą nabywania biletów jest posiadanie w telefonie dotykowym aplikacji do zakupu biletów. Niemniej aplikacja może nie zadziałać, gdy nastąpi przerwa w dostępie Internetu.