Jak skutecznie radzić sobie z łuszczycą?

Cykl życia naskórka u zdrowego człowieka i zastępowanie go nowym trwa zwykle miesiąc. U osób z łuszczycą ten czas skraca się wielokrotnie, co powoduje powstanie nieestetycznej szarosrebrzystej łuski. Na samym początku łuszczyca występuje głównie w na kolanach, łokciach i w zagłębieniach skóry. Jednak może generalnie występować na całym ciele i mieć różną postać, w tym krostkową i wysiękową. Jak każda choroba skórna ma okresy zaostrzenia i remisji i jak dotąd nie jest w 100% uleczalna, dlatego należy dążyć do tego, aby okresy remisji były jak najdłuższe. Warto dowiedzieć się, jak radzić sobie z łuszczycą i czy forskolina może mieć tu znaczenie lecznicze.

Forskolina – wspomaga w walce z łuszczycą

Forskolina, inaczej pokrzywa indyjska, jest korzeniem, który ma wiele właściwości prozdrowotnych odkrytych już przez medycynę ajurwedyjską. W badaniach niemieckich naukowców stwierdzono, że może mieć korzystny wpływ na kondycję skóry u osób z łuszczycą. Charakteryzuje się ona spadkiem cyklicznego adenozyno-3,5- monofosforanu, który jest enzymem odpowiadającym za przemiany biochemiczne w organizmie. Enzymy cAMP i cGMP powinny być w stanie homeostazy. Zastosowanie pokrzywy indyjskiej może pomóc ją przywrócić, a tym samym zmniejszyć przyspieszony podział komórek skóry. Dzięki temu łuszczyca może przebiegać łagodniej. Forskolinę można łączyć również z olejem z wiesiołka.

Zażywaj kąpieli słonecznych – słońce jest twoim sprzymierzeńcem

W okresie letnim objawy łuszczycy ulegają osłabieniu, a czasem również remisji. Dzieje się tak dzięki temu, że do organizmu dostarczana jest duża ilość witaminy D3, dzięki promieniom słońca. Dlatego, aby utrzymać ten efekt, poza sięganiem po maści i kremy, warto stosować suplement diety witaminę K2 i D3, która wpływa korzystnie na stan skóry, dzięki lepszemu ukrwieniu, a także kieruje wapń do kości i zębów. Choroby zębów mogą nasilać objawy łuszczycy, tym ważniejsze jest dlatego sięganie po suplementację witaminową. Można oczywiście spróbować naturalnie dostarczać tych witamin poprzez spożywanie dużej ilości ryb morskich, zielonych warzyw. Korzystnie wpłyną również czerwone warzywa, takie jak pomidor, a także nieostra papryka. Na pewno nie można nadużywać cukru, napojów słodzonych i słodyczy, a także ostrych przypraw. Także niewłaściwa dieta może nasilać objawy łuszczycy.

Unikaj sytuacji stresowych i znajdź zajęcie, które Cię relaksuje

Używanie specyfików leczniczych jak specjalistyczne maści, dzięki którym można bezpiecznie pozbyć się łuski, czy suplementy diety to nie wszystko w walce z łuszczycą. Jak dowiedziono hormon stresu, czyli kortyzol wpływa na nasilenie objawów, dlatego najbardziej jak się da należy unikać stresu, a także szoku, zarówno pozytywnego, jak i negatywnego. Warto znaleźć sobie jakieś relaksujące zajęcie, które koi nerwy. Mogą to być nawet spacery z psem. Dzięki temu dotlenisz organizm i pomożesz mu pozbyć się stresu, który negatywnie odbija się na stanie skóry.

Ważne zasady postępowania, które pomogą uzyskać dłuższy okres wyciszenia objawów łuszczycy

Ważne również, by nie przebywać w zbyt suchych pomieszczeniach, gdyż przesuszenie skóry także prowadzi do nasilenia choroby. Można na kaloryferze wieszać mokry ręcznik albo zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Przede wszystkim nie możesz także brać zbyt długich kąpieli, gdyż jak wiadomo wysuszają one skórę. Koniecznie musisz używać kosmetyków hipoalergicznych, które nie będą uczulać. Dobrze na kondycję skóry działa sól. Dlatego jeśli w okolicy znajduje się jakaś lecznicza grota solna, to warto ją raz na jakiś czas odwiedzić. Haloterapia i fototerapia to główni sprzymierzeńcy w walce z łuszczycą. W fototerapii używa się światła ultrafioletowego. W tym przypadku stosuje się UVB wąskopasmowe.

Osoby, które mają problem z łuszczycą szukają różnych możliwości. Powyższe są najlepiej sprawdzone i najbezpieczniejsze, a do tego skuteczne, dlatego zdecydowanie warto po nie sięgać. Możliwość wygaszenia ognisk choroby nawet na kilka lat jest czymś bezcennym dla osoby, która zmaga się z problemem łuszczycy od wielu lat. Trzeba wiedzieć, że łuszczyca może ujawnić się zarówno w wieku młodzieńczym, jak i dojrzałym, a jej wystąpieniu sprzyjają poza stresem także cukrzyca, stosowanie beta-blokerów, przebyte infekcje czy stany zapalne. Dlatego warto sięgać po suplementy diety, które mogą działać korzystnie nie tylko w stanach chorobowych, ale również profilaktycznie, jak forskolina.