Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

W Polsce nie brakuje osób, które urządzają pomieszczenia swojego domu czy mieszkania właśnie w takiej aranżacji. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie? Jakie są charakterystyczne cechy stylu prowansalskiego? Jeśli interesuje Was taka tematyka, to serdecznie zapraszamy do poniższego artykułu.

Jakie dominują kolory?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w stylu prowansalskim dominuje między innymi lawenda. To kolor, który najbardziej oddaje eleganckie aranżacje urządzone właśnie pod tym kątem. Jakie barwy można jeszcze spotkać? Między innymi jest to kolor żółty, fioletowy czy błękitny. Dużo osób wybierając styl prowansalski decyduje się także na uniwersalny fiolet. Oczywiście, w tej aranżacji pod żadnym pozorem nie może zabraknąć bieli. Najważniejsze jest to, aby odpowiednio skomponować ze sobą barwy i dobrać do tego pozostałe elementy wyposażenia. Taka aranżacja będzie spójna i zgodna z obecnymi trendami.

Niezbędne elementy w stylu prowansalskim

Oczywiście, kolory to nie wszystko. Aby oddać w pełni styl prowansalski trzeba również zwrócić uwagę na odpowiednie elementy. Między innymi są to meble wykonane z drewna. Generalnie drewno to materiał bardzo uniwersalny. Pasuje do różnych kompozycji. Jeśli zatem chcecie zmienić coś w wystroju i Waszego domu czy mieszkania, to warto rozważyć taki wariant. Dużo osób się na to finalnie decyduje. Jeśli na przykład za jakiś czas będziecie chcieli zmienić styl prowansalski na inny, to łatwiej będzie Wam dokonać zmian relatywnie tanim kosztem. Jakie jeszcze elementy można spotkać w stylu prowansalskim? Trzeba podkreślić, że są to również rzeczy wykonane w sposób naturalny czy z kamienia. One bardzo mocno kojarzą się z pomieszczeniami urządzonym właśnie w takim stylu. Istotne jest to, że meble wyglądają na stosunkowo tradycyjnie. Ludzie, którzy decydują się na taki styl nie czerpią tylko z nowoczesnych inspiracji, ale nie zapominają o tym, co kiedyś było modne i na czasie. W związku z tym meble i dodatki często są stare lub nawet celowo postarzane, aby na takie wyglądały.

Jakie pomieszczenia można tak zaaranżować?

Nie da się ukryć, że bardzo ważną zaletą tego stylu jest uniwersalność. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że tak aranżowane mogą być między innymi kuchnie czy sypialnie. Nie wolno o tym zapominać. Bardzo dużo osób decyduje się na styl prowansalski właśnie w kuchni. Można tam bardzo łatwo wdrożyć te aranżacje uzyskując sentymentalny efekt. Pamiętajcie, że pomieszczenia tego typu nie powinny posiadać zbyt mocnych kontrastów, a także barw. Przede wszystkim dominuje biel oraz beż – połączone na przykład z lawendowym odcieniami. Świetnie tutaj sprawdzają się również meble wykonane z drewna.