Proszek do prania – jaki kupić? Wydajność, skład, zapach

Proszek do prania to mieszanina różnych substancji, których podstawowym zadaniem jest utrzymanie ubrań i innych tkanin w nieskazitelnej czystości. Na rynku dostępne są dwie kategorie proszków piorących: do koloru i do białego. Niezależnie od rodzaju, proszki do prania zwykle posiadają intensywny zapach, zapewniając ubraniom świeżość na dłużej.

Proszek do prania – co zawierają?

Proszek do prania jest podstawowym środkiem czystości, znajdującym się w bogatym asortymencie chemii gospodarczej. Na rynku dostępne są rozmaite detergenty piorące znanych marek, takich jak Vizir czy Persil. Można wybrać proszek do prania do koloru, do białego bądź w wersji uniwersalnej. Ważnymi składnikami proszku do prania są substancje powierzchniowo czynne, które zapewniają dogłębne zwilżenie tkaniny i obecnego na niej brudu. Proszki do prania zawierają enzymy odpowiadające za rozkładanie trudnych do usunięcia plam i zabrudzeń oraz wspierające ich rozpuszczanie w wodzie. Enzymy dodawane do środków piorących ulegają w pełni procesom biodegradacji i wykazują wysoką skuteczność już w niewielkich stężeniach oraz w niskiej temperaturze. Ich jedynym minusem jest to, że mogą predysponować do wystąpienia alergii oraz podrażnień dróg oddechowych. W proszkach do prania znajdują się także tzw. wypełniacze aktywne, które wspomagają działanie związków powierzchniowo czynnych. Należą do nich m.in. substancje zmiękczające wodę. W proszkach piorących można znaleźć również dodatki specjalne, które uzależnione są od przeznaczenia detergentu. W środkach do koloru występują związki zapobiegające przenoszeniu substancji barwnikowej z jednej tkaniny na drugą, chroniąc przed farbowaniem ubrań. W ich składzie nierzadko pojawia się także celuloza lub inna substancja przeciwdziałająca mechaceniu ubrań oraz ożywiająca kolor tkanin. W proszkach do prania do białego można znaleźć natomiast wybielacze chemiczne skutecznie usuwające barwne plamy.

Proszek do prania – zapachowy czy neutralny?

Proszek do prania posiada różne kompozycje zapachowe, zwykle bardzo intensywne. Ich rolą jest zapewnienie pranym tkaninom długotrwałego zapachu świeżości i czystości. W niektórych przypadkach substancje zapachowe mogą wywoływać alergie i podrażnienia skóry. W takiej sytuacji alternatywą dla tradycyjnych proszków do prania są te w wersji ekologicznej. Nie zawierają one sztucznych barwników, konserwantów oraz innych związków mogących mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Ekologiczne proszki do prania mają neutralny zapach bądź wzbogacony naturalnymi olejkami eterycznymi. Są skuteczne, a jednocześnie łagodne dla pranych tkanin i wrażliwej skóry.

Proszek do prania – wydajne pranie

Wydajność proszku do prania jest w pewnym stopniu zależna od stosowanej marki, gdyż każdy producent określa własną skuteczną ilość środka przeznaczoną na jedno pranie. W celu uniknięcia nadmiernego używania proszków do prania warto wyposażyć się w specjalną miarkę umożliwiającą odmierzenie potrzebnej ilości detergentu. Przykładowo proszek do prania Vizir Gama 6,5 kg wystarcza na aż 100 prań, co oznacza, że skuteczne pranie zapewnia dawka 65 g środka.