Jakie jest zastosowanie mosiądzu?

Mosiądz to materiał, który był już znany w czasach średniowiecza. Od tego momentu minęło bardzo wiele lat. Nie zmieniło się jednak to, że mosiądz cały czas jest wykorzystywany. Czym charakteryzuje się ten konkretny komponent? Jakie wyróżniamy tutaj główne zalety tego materiału? Co może być wykonane przy użyciu mosiądzu?

Czym cechuje się ten materiał?

Dzisiejszy artykuł warto rozpocząć od tego, że mosiądz to stop, w którym nie brakuje przede wszystkim miedzi i cynku. Coraz częściej można jednak spotkać elementy, które posiadają także inne metale. Jak dużo cynku znajduje się w mosiądzu? To przeważnie od 10% do 45%. W przypadku tego materiału cynk jest najważniejszym składnikiem stopowym. Wspominaliśmy o tym, że ten komponent to również miedź. W zależności od jej zawartości, mosiądze można podzielić na przykład na czerwone. Zawierają one powyżej 80% miedzi. W tym gronie znajduje się między innymi tombak. Wyróżniamy również mosiądze właściwe o żółtej barwie, a także elementy białe. Mosiądze można podzielić również na dwuskładnikowe oraz wieloskładnikowe (wtedy poza miedzią i cynkiem znajdują się jeszcze inne, dodatkowe metale).

Wypisując właściwości tego materiału trzeba od razu zaznaczyć, że w dużej mierze zależą one od produkcji stopu stali, a także sposobu obróbki. Często stosowane są między innymi mosiądze odlewnicze. Cechują się one na przykład dobrym wypełnieniem form oraz rzadkopłynnością. W związku z tym mogą być stosowane do wytwarzania na przykład odlewów piaskowych, ciśnieniowych lub kokilowych. Są z nich realizowane także części maszyn i silników, a także śruby okrętowe. To nie wszystko. Można z nich wykonać bowiem także elementy wykorzystywane potem w przemyśle chemicznym, okrętowym, komunikacyjnym i lotniczym.

Mosiądze to między innymi bardzo dobra odporność w temacie korozji i ścierania. Nie zapominajcie również o tym, że komponenty tego typu posiadają dobre właściwości mechaniczne. Nie bez znaczenia jest fakt, że mają także atrakcyjny wygląd, co w wielu sytuacjach ma spore znaczenie.

Podkładki mosiężne

Z mosiądzu mogą być wykonywane rozmaite elementy. Wyróżniamy tutaj między innymi śruby, nakrętki, wkręty, pręty gwintowane itp. W tym gronie są również podkładki. Jakie z nich mają uznanie w rozmaitych branżach? To choćby podkładki poszerzane (DIN 9021/ISO 7093/PN 82030). Te akcesoria są dostępne w dwóch różnych twardościach materiału (140 HV, 200 HV). Mogą być wykorzystywane w branży budowlanej, w czasie naprawy maszyn oraz w różnych pracach przydomowych.